KONTAKT

KONTAKT

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz do mnie

FACEBOOK

ŚLEDŹ NAS NA FACEBOOKU

Take a Paw Team

INSTAGRAM

YOUTUBE

SUBSKRYBUJ

Kanał na YouTube

OSTATNIE WPISY

O NAS

TAKE A PAW TEAM
Kasia, Nela i Kiara
Ambasadorki Top for Dog 2019-2020

JAK WYBRAĆ DOBRĄ HODOWLĘ?

POSZUKIWANIA HODOWLI

Od dawna marzysz o psie konkretnej rasy – urzekła Cię wyglądem, opisem charakteru, opowieściami innych osób, aktywnością fizyczną oraz wieloma innymi szczegółami. Zapadła decyzja – chcesz psa tej rasy! Wpisujesz w wujka google “szczeniaki rasy X na sprzedaż” i masz zawroty głowy. Duża różnica w cenach, różne nazwy związków i stowarzyszeń, niby to ta sama rasa, a wygląd szczeniąt i dorosłych psów na zdjęciach w ofertach się różnią, do tego dochodzą te wszystkie dziwne dla Ciebie nazwy: J.Ch.PL, BOB, CAC, CAJC, CACIB lub ich brak, w jednym ogłoszeniu czytasz o przydomkach i nazwach hodowli, w innym ogłoszeniu nie ma o tym wzmianki. Nic z tego nie rozumiesz, decydujesz się więc zadzwonić do hodowli najbliżej Ciebie, która ma całkiem ładne zdjęcia – szczeniaczki na poduszeczkach ze wstążkami na szyi, rodzice szczeniąt na zdjęciach Ci się podobają (nie zdajesz sobie jeszcze sprawy, że zdjęcia te mogą być kradzione) – i która ma cenę do przełknięcia, ale nie najniższą 600zł, bo to dla Ciebie podejrzane i nie najwyższą, bo nie postradałeś zmysłów. Wybierasz więc coś w okolicy 1200-2000zł i myślisz, że to dobry wybór. Zresztą… Hodowca przez telefon naopowiadał Ci, jak to bardzo kocha psy i jest tak dobry, że żeby nie stresować szczeniaka podróżą, przywiezie Ci go do domu.

W tym miejscu zachęcam Cię, abyś zatrzymał się na moment i przeczytał TUTAJ tekst o pseudohodowlach i TUTAJ tekst o Związku Kynologicznym w Polsce.

Zrobione? Czytaj dalej. 🙂

JAK ZNALEŹĆ DOBRĄ HODOWLĘ?

Jeśli interesuje Cię konkretna rasa na już, zadzwoń lub napisz do najbliższego oddziału ZKwP (link TUTAJ) i zapytaj o wszystkie hodowle tej rasy z okolicy. Często poza namiarami do hodowli otrzymasz informację o aktualnych miotach, a dzwoniąc do hodowli możesz pytać o planowane mioty. Ważne jest, aby hodowla, którą wybierzesz, należała do Związku Kynologicznego w Polsce. Zweryfikujesz to również pytając w najbliższym oddziele o nazwę hodowli, nazwisko hodowcy i adres.

Szukaj na Facebookowych Grupach. Istnieje wiele grup zrzeszających wielbicieli poszczególnych ras jak i hodowców. Pytaj o aktualne i planowane mioty, pytaj innych o opinie dotyczące hodowli. Pamiętaj jednak, że tyle opinii ile ludzi. Nie każda polecana i znana hodowla może okazać się tą najlepszą i nie każda niepolecona przez kogoś hodowla może okazać się zła. Warto zapoznać się ze zdaniem innych i samodzielnie wyciągnąć wnioski, bo wybór należy do Ciebie – nie pozwól by to znajoma lub obca osoba wybrała hodowlę za Ciebie, to Ty musisz zweryfikować wiarygodność i uczciwość hodowcy, to Ty musisz być pewien, czy to właśnie stamtąd chcesz kupić psa.

Masz już mniej więcej obraną hodowlę, nie jest zbyt daleko, kilka osób ma stamtąd zdrowego i wspaniałego psa, wiesz że hodowca aktualnie ma szczenięta lub w najbliższym czasie planuje miot. Decydujesz się na kontakt. I co dalej?

PO CZYM POZNAĆ DOBREGO HODOWCĘ? O CO PYTAĆ HODOWCĘ PRZED ZAKUPEM PSA?

Dzwoniąc lub pisząc do hodowcy, przygotuj sobie wcześniej wszystkie pytania oraz to, co chcesz mu o sobie opowiedzieć. Dla dobrego hodowcy, tak samo jak dla Ciebie, ważne jest to kim jest osoba po drugiej stronie słuchawki. Poza standardowymi pytaniami o dostępność szczeniaka (samca lub suni) i terminem odbioru psa warto zapytać, kiedy hodowca będzie miał dłuższą chwilę na rozmowę telefoniczną i umówić się na nią.

Jak rozmawiać z hodowcą?

Wiele osób zaczyna taką rozmowę z hodowcą pytając o cenę. Słusznie, czy też nie – trudno powiedzieć, gdyż każdy hodowca odbiera to inaczej. Wiadomo, że cena to ważna rzecz, natomiast postaraj się nie uderzać w hodowcę pytaniem o cenę, jakbyś chciał kupić używany samochód – wyjdziesz na materialistę, dla którego cena psa jest jedynym najważniejszym kryterium. 😉 Musisz sobie również zdawać sprawę, że cena rasowego psa z rodowodem FCI to koszt rzędu 2000-5000zł, a czasem nawet więcej, w zależności od rasy i od przeznaczenia danego psa (wystawowy/hodowlany, niewystawowy/niehodowlany “pet/na kolana”, sunia/samiec, wybitnie obiecujący na wystawy, pies przeznaczony do konkretnego sportu, psiego zawodu itd.). Szukając hodowli zorientuj się najpierw jakie ceny obowiązują daną rasę w hodowlach należących do ZKwP i zadaj sobie pytanie, czy taką średnią kwotę możesz i chcesz przeznaczyć na zakup rasowego psa. Jeśli nie – nie szukaj taniej w pseudohodowlach. Zawsze możesz adoptować cudownego psa ze schroniska lub fundacji, również w typie rasy, jaka Cię interesuje. 🙂

Jak więc ugryźć sprawę? Można zacząć rozmowę od przedstawienia się, opowiedzenia kilka słów o swojej rodzinie, z ilu członków się składa, gdzie mieszkacie, że jesteście zainteresowani kupnem szczeniaka tej wymarzonej rasy i że obecnie macie przeznaczoną kwotę X na zakup psa. Powiedz jaki szczeniak Cię interesuje, czy miałaby to być sunia, czy samiec, czy masz zamiar jeździć na wystawy, założyć hodowlę, czy poszukujesz “psa na kolana”, zapytaj czy kwota jaką posiadasz jest wystarczająca, a jeśli nie to jakiej ceny oczekuje hodowca. Jeśli podana kwota przez hodowcę będzie dla Ciebie akceptowalna, możesz kontynuować rozmowę, natomiast jeśli nie – możesz zapytać, czy planuje jeszcze za jakiś czas miot, ponieważ chciałbyś uzbierać pozostałą kwotę lub czy zgadza się w szczególnych przypadkach, jak uzna że dana rodzina jest na tyle odpowiednia dla jego szczeniaka, na płatność np. w dwóch ratach.

Ważne pytania.

 • Ile psów łącznie posiada hodowca?
 • Jakie rasy hodował w swoim życiu i jakie obecnie hoduje? Jak długo?
 • Dlaczego zdecydował się na hodowlę akurat tej rasy?
 • Ile czasu spędza ze swoimi psami?
 • Czy samiec kryjący sunię należy do jego hodowli? Jeśli nie to do jakiej należy hodowli, jaki jest jego przydomek?
 • Dlaczego zdecydował się na krycie jego suni akurat tym samcem? (Pytania o charakter obu psów, ich dopasowanie, jakich szczeniąt pod względem psychicznym i fizycznym się spodziewa z połączenia tych psów – jest to ważna kwestia w przypadku ras pracujących)
 • Kiedy ostatni raz psy miały badania krwi?
 • Czy psy kiedykolwiek miały wykonywane badania genetyczne? (W zależności od rasy i jej predyspozycji do różnych chorób, warto zwracać uwagę na takie badania jak KAT, CEA, PRA, MDR-1, HSF4, CMR1, HD, ED, Zespolenie Wrotno-Oboczne)
 • Czy szczenię przed wydaniem będzie mieć podstawowe badanie krwi lub badania genetyczne?
 • Czy wyniki badań będą dołączone do metryki/rodowodu?
 • Czy wszystkie starsze psy tzw. weterani pozostają w hodowli, czy zostali/zostają sprzedawani?
 • Ile lat mają rodzice szczeniąt, ile dziadkowie i ile pradziadkowie szczeniąt? Co z ich zdrowiem?
 • Jaki charakter mają rodzice szczeniąt?
 • Kiedy zaczyna podawać szczeniakom pokarm i jaki (np. namoczona karma lub surowe mięso)?
 • Czym zazwyczaj karmił matkę szczeniąt, czym karmił matkę szczeniąt podczas ciąży i po porodzie?
 • Jakie metody wychowawcze stosował wobec swoich psów? Czy psy potrafią jakieś komendy, czy chętnie współpracują z człowiekiem, czy są łatwe w prowadzeniu (w zależności od danej rasy)?
 • Czy psy mieszkają z hodowcą w mieszkaniu/domu, czy przebywają na co dzień w tych samych pomieszczeniach co hodowca? Czy szczenięta od momentu narodzin znajdują się w otoczeniu hodowcy, czy mają wyznaczone na uboczu inne miejsce?
 • Jak przebiega socjalizacja szczeniąt? Jakie mają zabawki, czy ingeruje w ich zachowanie i wychowanie, czy może pozostawia same sobie, aby to matka się o nie troszczyła?
 • Czy wypuszcza szczenięta na dwór? Jeśli tak to w jakim wieku? Czy przestrzega kwarantanny podczas szczepień?
 • Czy podzieli się tym, w jakiej lecznicy szczepi i odrobacza szczenięta?
 • Który to miot suni? Ile szczeniąt rodziło się w poszczególnych miotach?
 • Czy kiedykolwiek szczenię po danej suni lub samcu było chore, miało wadę genetyczną?
 • Czy może powiedzieć kto jest właścicielem szczeniąt z poprzednich miotów? Czy tamte psy są wystawiane, czy są w jakichś hodowlach, czy są jedynie “psami na kolana”?
 • Czy będzie służyć radą odnośnie żywienia, pielęgnacji i wychowania szczeniaka? Czy będzie utrzymywał kontakt z nami? Czy utrzymuje kontakt z innymi wcześniejszymi kupującymi?
 • W jakim wieku wydaje szczenięta i dlaczego akurat takim?
 • Czy szczenię w dniu odbioru będzie posiadać tatuaż, czy chip? Czy chip kupujący będzie mógł samodzielnie zarejestrować i osobiście móc zmieniać wszystkie dane kontaktowe?
 • Czy można wcześniej zapoznać się z umową kupna-sprzedaży psa? Co zawiera taka umowa?
 • Czy można przed zakupem psa odwiedzić hodowlę i zapoznać się z hodowcą?
 • Czy można przed odbiorem psa odwiedzić hodowlę i zapoznać się z wybranym szczeniakiem?
 • Czy hodowca oprowadza po hodowli?
 • Czy hodowca wybiera szczenię kupującemu “po umaszczeniu” lub po innej pożądanej cesze, czy po płci, czy po cechach i zachowaniu szczeniaka?
 • Co będzie zawierała wyprawka dla psa (np. karmę – jaką i ile, zabawkę)?
 • Czy hodowca ma stronę internetową lub stronę na Facebooku swojej hodowli?

Cechy dobrego hodowcy.

 • Poświęca czas na rozmowę i chętnie odpowiada na pytania.
 • Interesuje się tym, kim jesteś – czy masz dzieci i w jakim wieku; czy masz zwierzęta – jakie, jaki mają charakter, w jakim wieku; jak zamierzasz poznać ze sobą zwierzęta; gdzie szczeniak zamieszka – w mieszkaniu lub w domu z ogrodem; czy szczeniak będzie wyjeżdżał z Tobą na wakacje, a jeśli nie to z kim będzie zostawać; czy nigdy nie porzucisz swojego psa; jaką masz wiedzę na temat wybranej rasy.
 • Zna się na rasie, którą hoduje, chętnie o niej opowiada, słychać w tym pasję.
 • Oferuje pomoc i namawia do wystawiania psa, jeśli pies jest obiecujący lub namawia do sterylizacji/kastracji, jeśli pies sprzedawany jest jako pies niehodowlany – aby zapobiec rozmnażaniu psów niedoskonałych (np. z lekką wadą zgryzu, przebarwieniami na sierści).
 • Rozmnaża psy zdrowe, nie rozmnaża psów z wadami.
 • Wydaje szczenięta w odpowiednim dla ich rasy wieku – np. w przypadku małych ras typu maltańczyk w wieku 10-12 tygodni, w przypadku większych ras w wieku 8-10 tygodni, nigdy w wieku 7 i mniej tygodni.
 • Przestrzega kwarantanny i zachęca kupującego do jej przestrzegania – potrafi podać argumenty, dlaczego zaleca wyprowadzać psa np. po drugim szczepieniu lub po trzecim szczepieniu p/w.
 • Dba o swoje psy, spędza z nimi czas, dużo o nich opowiada – różne historie, anegdoty, zabawne sytuacje.
 • Chętnie dzieli się radami odnośnie żywienia, pielęgnacji i wychowania.
 • Rozmnaża sunię odpowiedzialnie, maksymalnie co drugą cieczkę (raz w roku), co najwyżej 3-4 razy w jej życiu.
 • Bada sunię przed i w trakcie ciąży.
 • Decyduje się na odbieranie porodu przez lekarza weterynarii (naturalne lub poprzez cesarskie cięcie), jeśli istnieje jakiekolwiek zagrożenie.
 • Nie hoduje więcej niż 2-3 rasy.
 • Nie posiada bardzo dużo psów (np. 20).
 • Nie sprzedaje/nie oddaje starszych psów, które ze względu na wiek nie mogą już być rozmnażane. Kocha swoje psy i nie traktuje ich przedmiotowo.
 • Co jakiś czas bada krew swoim psom i kontroluje stan ich zdrowia.
 • Podaje psom dobrą jakościowo karmę lub karmi odpowiedzialnie żywnością naturalną (BARF).
 • Zależy mu na tym, aby szczeniak trafił do dobrego domu, zgadza się na wizytę w hodowli przed zakupem, w celu zapoznania się i poznania przez kupującego wybranego szczeniaka.

ZAKUP PSA W WYBRANEJ HODOWLI – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ

I stało się! Zdecydowałeś się na zakup psa z danej hodowli. Umawiasz się na spotkanie w hodowli przed zakupem lub w dniu zakupu. Na co powinieneś zwrócić uwagę odbierając psa? Kupnie psa towarzyszą silne emocje, przecież w końcu będziesz mieć wymarzonego szczeniaka, jesteś podekscytowany, zestresowany, a kiedy przyjeżdżasz do hodowli – odejmuje Ci rozum i już na nic nie zwracasz uwagi, bierzesz szybko psa w ramiona, podpisujesz umowę i jedziesz do domu. To błąd! Pamiętaj, że to czego dowiedziałeś się mailowo lub telefonicznie trzeba jeszcze choć częściowo zweryfikować. Przypomnij sobie rozmowę z hodowcą, zerknij na miejsce, gdzie przebywają zwierzęta. Czy faktycznie hodowca ma tyle psów, ile mówił? Czy rodzice szczeniąt (a już na pewno matka) wygląda zdrowo, czy jest wesoła, przyjazna, a nie leży w kącie? Czy szczenięta zachowują się odpowiednio do ich wieku, np. skaczą, bawią się, przeciągają zabawkami, powarkują, szczekają, merdają ogonem, lgną do człowieka? Czy hodowla jest czysta, zadbana? Czy nadal uważasz, że to dobra hodowla? Odpowiedzi na te i inne pytania są bardzo ważne. Najczęściej po przyjeździe do hodowli kupujący jest tak zaaferowany kupnem psa, że przymyka oko na to, że nagle kojec dla szczeniąt nie znajduje się w salonie tak jak mówił hodowca, tylko gdzieś na strychu albo że szczenię ma zaropiałe oczka, choć nie powinien. Tłumaczysz sobie na szybko, że nie wszystko musi być idealne, że to pewnie przypadek, odwodzisz od siebie złe myśli, bo nie chcesz zrezygnować ze szczeniaka. Takie postępowanie może Cię zgubić. Może, ale nie musi. Faktycznie idealnych hodowli, takich które nie mają ani jednej wady, jest niezwykle mało, natomiast zadaj sobie pytanie, czy gdybyś wiedział o pewnych kwestiach na etapie szukania hodowli to czy nadal zdecydowałbyś się akurat na tą?

Wybór hodowli to trudna sprawa, podobnie jak dla dobrego hodowcy wybór odpowiedniego, odpowiedzialnego, dobrego i kochającego domu dla szczeniaka. Mam nadzieję, że ten tekst skłoni Cię do uważniejszego szukania hodowli, a także zwracania uwagi na rzeczy, o których wcześniej nie pomyślałeś. 🙂